A hőmérséklet hatása az egyensúlyra:
A reakciósebesség a reakció partnerek vagy a termékek koncentrációjának időbeli változása:
v= Dc/Dt.
A reakciósebesség függ:
- a reagáló anyagok minőségétől
- az anyagok koncentrációjától
- a hőmérséklettől
- a katalizátortól
Foglalkoztunk az
- ammónia előállításának egyensúlyi folyamatával. A folyamat egyensúlyát az ammónia keletkezésének irányába szeretnék eltolni, ezért nagy nyomáson, nem túl magas hőmérsékleten katalizátorral valósítják meg az iparban az előállítást. Az alacsony hőmérséklet tolja el az egyensúlyt az ammónia keletkezésének irányába. Ha túl kis hőmérsékletet választunk, akkor nem, vagy csak nagyon lassan reagál a hidrogén a nitrogénnel. A túl magas hőmérséklet viszont az endoterm folyamatnak, vagyis az ammónia bomlásának kedvez.
Az ammóniából készítenek pl. műtrágyát, salétromsavat, használja a robbanószergyártás. -
2 NO2 = N2O4 a felső nyíl irányában exoterm!
rozsdabarna színtelen - Ca(HCO3)2 = CaCO3 + H2O +CO2 Ezzel a reakcióval találkozunk a cseppkőbarlangok keletkezésekor a természetben, illetve a vízkőképzédést is ez az egyenlet írja le.
Az egyensúlyt befolyásolhatjuk a kiindulási anyagok és a termékek koncentrációjának változtatásával, a hőmérséklet emelésével/csökkentésével, mólszámváltozással járó folyamatok esetében a nyomás változtatásával is. A katalizátor mindkét irányban meggyorsítja a folyamatot, de az egyensúlyt nem befolyásolja, nem tolja el.
Tekintsük a következő folyamatot:
Tekintsük a következő folyamatot:
2 SO2 + O2 = 2 SO3 a felső nyíl irányában exoterm
Az egyensúy eltolása:
- A kéndioxid és az oxigén koncentrációjának növelésével, a kéntrioxid koncentrációjának csökkentésével tudjuk eltolni az egyensúlyt a felső nyíl irányába.
- A nyomás növelése is a SO3 keletkezésének kedvez.
- A hőmérsékletet itt sem lehet nagyon magasra választani, mert az a bomlásnak kedvez.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése